Rytieri Hector

SOBOTA

13.00 – 13.30 Poľovačka s kráľom / rytieri Hector /
V prvom veľkom vstupe sa pozrieme do rokov, v ktorých vojvoda Stibor zo Stiboríc získava Beckovské panstvo. Podobne ako mnoho iných urodzených pánov aj on sa oddával loveckým radostiach v okolitých lesoch. Výnimočná bude však práve táto poľovačka. Lesk udalosti totiž neprinesú len nebezpečné lovecké disciplíny ale aj dlho-očakávaná účasť kráľa Žigmunda Luxemburského.
Diváci sa preto môžu tešiť na pompézne lovecké kostýmy, kone v krásnych postrojoch, lovecké obrady. Do poľa sa dostanú lovecké psy. Rytieri na koňoch sa popasujú s divým prasaťom. Oštepmi odlovia ryby v okolitých potokoch. Nebudú chýbať ani luky a kuše a nejeden pán sa bude musieť ukázať v práci s kopijou.

16.00 – 16.30 Rytiersky turnaj o zlaté ostrohy / rytieri Hector /
V druhom vstupe sa prenesieme na rytiersky turnaj. Rytieri zakutý v železe a kone vo farebných čabrakách. Každý pán si prinesie celú plejádu sluhov aby svojou spoločnosťou ohúril prítomný dav. Rytieri sa najskôr rozohrejú v niekoľkých disciplínach, šikovnosť jazdy predvedú v neprehľadnej ruvačke meleee, aby nakoniec skrížili kolby v najťažšej disciplíne – v tjoste. A že pôjde oveľa. Povráva sa totiž, že jedným z turnajníkov bude aj samotný kráľ Žigmund. Do turnaja venoval zlaté ostrohy a víťaza tiež čaká prijatie do Dračieho rádu. No uvidíme ako sa bude dariť nášmu vojvodovi Stibrovi.

18.00 – 18.30 Krídla dravcov / rytieri Hector /
Stibor ako jeden z magnátov Uhorska si potrpel na to, aby jeho dvor dôstojne reprezentoval jeho postavenie. Neboli to len nákladné hostiny, poľovačky, okázalé turnaje. Tým najskvostnejším klenotom boli dravé vtáky. Dobre vycvičené sokoly a jastraby. Sám Stibor miloval pohľad na dramatický útok týchto dravcov. Preto neraz poveril svojho dvorného sokoliara, aby usporiadal pre celý dvor ukážku výcviku.

20.20 – 20.50 Ohňová show s dračími tanečníkmi / rytieri Hector /
Na Slovensku je len zopár profesionálnych zoskupení, ktoré tvoria tie najlepšie ohňové programy. My jedno z nich prinesieme do Beckova. Špeciálne s tímom Hector a s naším dráčikom vznikne na Slovensku jedinečné prepojenie príbehu ohňa a tanca. Toto vystúpenie slávilo veľký úspech napríklad aj na najväčšom historickom festivale v Rakúsku v Linzi.

NEDEĽA

12.00 – 18.00 / rytieri Hector /
Stredoveká kuchyňa
Naša stredoveká kuchyňa patrí k tým najlepšie vybaveným v strednej Európe. Keď k tomu pripočítame niekoľko šikovných dievčin a zopár silných rúk kuchynských paholkov – čarovanie sa môže začať.
Gastronomický zážitok, stredoveké Ano šéfe! , akurát našej kuchyni šéfuje Ona! Nekompromisná Maruna. Nože, varešky, kuchtíci budú lietať pri príprave najlepších jedál stredoveku. Ochutnajte s nami jedlá zo stredovekých kuchárok ako je Das Buch vom guter Speise. Pri plackách rozhodne nezostaneme.

Mučiareň Hanuša Rázla
Beckov patril v stredoveku do právneho okruhu slobodného kráľovského mesta Trnavy. Čo to znamenalo? Nuž len toľko, že ak ste sa nedovolali spravodlivosti u richtára Beckova, mohli ste sa odvolať k tomu trnavskému. Okrem toho, mali Beckovčania právo vypožičať si trnavského majstra kata, nakoľko vlastného nemali. A že to využili často.
A tak po viac ako 500 rokoch sa vracia do Beckova trnavský kat Hanuš Rázel s celou svojou dielničkou. Nám sa však zdá, že v tom novom vydaní je ešte drsnejší.

Remeselníci
Kožené kapsy od majstra Marcella. Jeho výrobky zdobia nejedného pána. Šípy od majstra Martina z Prešporka. Vo svojej práci sa inšpiroval dokonca z nálezov šípov zo stroskotaných lodí Krištofa Kolumbusa. Svoju dielňu si otvoria aj pisár a iluminátor. Toto prenosné skriptórium ozdobí nejednu písomnosť. Alebo si u nich nechajte napísať list pre frajerku. No a nakoniec ak vám chýba niečo v šatníku navštívte dielňu nášho krajčíra. Hoci u neho nezoženiete kabelku od Luis Viton ale jeho šaty z vás spravia kráľa aj tak.
Bubenícka partička
Treskot rachot. To nemusí byť len stredoveké bojisko. Ale aj partia silne namotivovaných bubeníkov. Vo svojich zostavách a formáciách sú ozdobou nejedného sprievodu. Ale dokážu zaujať aj na placi. Preneste sa s nimi do uličiek stredovekých talianskych miest. Práve tam majú takéto sprievody počiatok.

Bábkové divadlo Dvor zázrakov
Dvaja herci, desiatka bábok, a tie najlepšie rozprávky od Dobšinského v jedinečnom naštudovaní. To všetko zabalené do kulisy krásneho stredovekého divadla. Pri tomto divadle sa rozhodne nepristavia len deti.

Share on FacebookShare on Google+Pin on Pinterest
 
 
DOUBLE AGENCY - NO PROBLEMS JUST SOLUTIONS